Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny

Cmentarz rzymskokatolicki w Ożarowie powstał najprawdopodobniej w połowie XIX wieku. Parafia Ożarów należąca w tym okresie do Dekanatu Wieluń przyjęła rozwiązania, które miały miejsce w samym Wieluniu, gdzie zakazano pochówków na cmentarzach przy kościołach św. Michała i św. Barbary i erygowano nowy cmentarz poza granicami miasta.
Inskrypcja na bramie cmentarnej (fragment starej pieśni pogrzebowej) nosząca datę z 1896 roku nie jest datą powstania cmentarza, lecz przypuszczalnie datą całkowitej jego regulacji .
Cmentarz powstał na gruntach plebańskich. Jego odległość od kościoła wynosi około dwieście metrów. Graniczy on od strony zachodniej bezpośrednio z zabudowaniami i ogrodem plebańskim, od którego odgradzał go najpierw drewniany płot, obecnie mur ceglany, postawiony przez ks. Jana Szycę. Północna strona cmentarza granicząca z łąką, w 2/3 ogrodzona była murem z kamienia „przedmojskiego”, w 1/3 drewnianym płotem. Płotem ogrodzony był cmentarz także od strony wschodniej i częściowo południowej - od wschodu w kierunku drewnianej bramy transportowej, obok której był głęboki dół na wapno potrzebne do budowy kościoła i bramy do wydzielonej kwatery cmentarza wielkości 30 x 50 m, ogrodzonej kutym metalowym płotkiem z piwnicami dla zmarłych z niemieckiej rodziny Mesków. Do tej części cmentarza prowadziła wprost z dworu świerkowa aleja. Część ogrodzenia między bramą Mesków i bramą główną aż do plebanii stanowił mur. W latach 60‑tych, kiedy ks. Jan Szyca poszerzył cmentarz o 2 m w kierunku wschodnim, płot w tej części cmentarza zastąpiono także murem. Za czasów ks. E. Skalika zlikwidowano bramę Mesków, pozostawiając tylko bramę do celów transportowych. Dziś cały cmentarz jest otoczony murem.
Centralnym punktem cmentarza jest wysoki krzyż ustawiony na wprost bramy głównej (inna niż pierwotna) , wymieniony w 2009 roku przez ks. Sławomira Kandziorę. Krzyż usytuowany w miejscu przecięcia się dwóch alejek dzieli cmentarz na 4 kwadraty. Jest to nowsza część cmentarza, którą od części starej,, również podzielonej na cztery kwadraty, z nagrobkami z początku XX wieku, oddziela alejka biegnąca od bramy transportowej do muru po stronie północnej.
W połowie drogi, od bramy do krzyża w kierunku zachodnim, odbija alejka, przy końcu której znajduje się grób żołnierzy września 1939 roku. Spoczywają w nim: Konrad Kolasiński, Witold Krakowski, Zygmunt Lipiński, Aleksander Kamiński , piechurzy z 1 batalionu 36 płk piechoty Legii Akademickiej z Warszawy. W kierunku północnym od ich mogiły jest grób żołnierzy Armii Krajowej, w którym spoczywają: Anastazja Kuc pseudonim „Kama” odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Franciszek Kuc pseudonim „Ślązak”. W tej samej kwaterze przy alejce odchodzącej od krzyża w kierunku zachodnim jest grób Mariana Belki, żołnierza, który poległ w walkach z bandami UPA.W alejce idącej od bramy głównej w kierunku wschodnim, po stronie lewej, znajduje się kolejna mogiła żołnierzy Armii Krajowej. Spoczywają w niej żołnierze z rodziny Jaskulskich: Lucjan Jaskulski - pseudonim „Morga”, członek ZWZ-AK i Helena Jaskulska - pseudonimy „Agna” i „Wera”, komendantka WSK Rejonu Działoszyn, Daniela Jaskulska - pseudonim „Iwa” i Włodzimierz Jaskulski pseudonimy - „Wroniec”, ”Grom”, „Mrok”, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.
W tej samej kwaterze znajdują się trzy groby niemieckiej rodziny Mesków - właścicieli Ożarowa w latach 1882-1945. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu: rodzice Kuniberta Meske Juliusz i Waleria (zm. w roku 1917), Wiktor, syn Kuniberta (zm. w roku 1925 r.) i Kunibert Meske (zm. w roku 1943).
Na uwagę zasługuje mogiła księży Jana i Józefa Szyców, usytuowana po stronie lewej, w alejce odchodzącej od krzyża w kierunku wschodnimi, w części cmentarza stanowiącego do 1918 roku miejsce pochówku parafian z Przedmościa ( dziś groby parafian z Ożarowa z lat 70 i 80 XX wieku) . W tej samej kwaterze przy alejce za krzyżem, po stronie prawej, był grób Franciszka Pietrzaka, członka POW, który zginął w roku 1918 w akcji na kolejce skierowanej przeciwko Niemcom ( grób zlikwidowano w latach osiemdziesiątych XX wieku).
Zatrzymać można się także przy mogiłach Andrzeja Lewczyka, długoletniego organisty rodem z Mykanowa, Józefy Kusiak gospodyni księdza Jana Szycy i przy grobach małych dzieci, dla których na cmentarzu wydzielono specjalne miejsce.

 

Autor: Zofia Białas.

Msze święte

w niedzielę i święta:

8:30 11:00

wtorek, czwartek

8:00

pozostałe dni tygodnia

17:00

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna jest pół godziny po każdej mszy

Noc Nikodema

Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Nocy Nikodema

Czytaj więcej...

Nabożeństwa Fatimskie

W 13 dzień miesiąca od maja do października o godz 20 odbywają się nabożeństwa fatimskie

© 2024 Parafia pw. Św. Marii Magdaleny w Ożarowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.